Türkiye’de yetişen en iyi tütünlerden biri Adıyaman tütünü olarak bilinir. Gerçekten de Adıyaman’da yetişen tütünlerin kalitesi çok iyidir. İklim şartları ve coğrafi yapısı tütün yetiştirmeye çok elverişlidir.

Adıyaman Tütünü

Toptan Adıyaman Tütünü
Adıyaman Tütünü

Toptan Adıyaman Tütünü genel itibari ile Adıyaman merkez ve ilçelerinden tütün toptan satışı yapan üreticiler veya tütn tüccarları bulunmaktadır. Adıyaman Tütüncüler Derneği ve Çelikhan tütüncüler derneği gibi farklı iktisadi işletmeler de bulunmaktadır. Adıyaman ili için genellikle 5 kğ üstü alımlara toptan tütün verilmektedir. Fiyat olarak alım yaptığınız tütün kalitesine göre değişiklik göstermektedir.

Ayrıca Adıyaman tütünü kalitede, sertlikte ve renkte farklı tütün çeşitleri üretim aşamasında verilen su, doğal gümre gibi faktörler etklili olmaktadır. Hafif içim tütünler, orta içim tütünler ve sert içim tütünlerden olarak farklı içimi vardır.

Adıyaman Tütünü nedir?

En gözde rakipsiz diyebileceğimiz kaliteli tütünlerdendir. Onu böyle özel kılan kaliteli yapan en önemli özellik, Adıyaman toprağından aldığı verim ile kendi özel endemik koşullarında yetiştirilmesi ve dünyada benzer bir coğrafi iklime sahip olmamasıdır.

Adıyaman’dan başka yerde bulamayacağınız tütün küresel pazarda büyük talep görmektedir. Ünlü firmaların tedarik zincirlerine eklemek için çok uğraştığı bilinen bir gerçektir. Kalitesi ve sertliği ile sizleri tatmin edecek Zevkini bilenlerin tercihi oluyor. Genel Özellikleri -Doğal yöntemlerle yetiştirilir. Şehirden ve kimyasallardan uzak geleneksel yöntemlerle yetiştirilir. – Sarı ve kırmızı olmak üzere iki renktir. -Hafif, orta ve sert içim seçenekleri mevcuttur. -Kötü koku veren bir külü yoktur. Beyaz renk küle dönüşür. -Boğazınızda bir acı oluşturmaz ve yağ gibi kayarak iner. Rahat içimlidir. – Kötü kokusu yoktur, çevrenizi rahatsız etmez.

Kimler Tercih Etmektedir?

Aslına bakarsanız hiç kimsenin sigara tercih etmemesi tavsiye edilir. Çünkü bütün tütün ürünleri size ve sevdiklerinize zarar verir. Fakat yine de kimler tercih eder diye soran kişilere verebileceğimiz net bir cevabımız yoktur. Adıyaman tütünü ekonomik olarak size daha az maliyetli olur. Tütün bağımlılık yapar ve sizi tok içimi vardır. Tütün tabakasına koyarak istediğiniz an sarabilirsiniz yada sigara filtresine yerleştirerek de tüketebilirsiniz. Tütüne yeni başlayacaklar için (hiç başlamamalarını tavsiye ediyoruz.) hafif içimi ile başladıkları görülmektedir. Ancak tütünün kalitesi ağız tadınızda büyük rol oynar. Kaliteli tütün ile 1 sarımda alacağınız tadı başka tütünlerde 5 adet içseniz bile alamazsınız.

1 kg tütün kaç paket sigara çıkar

1 kg tütünde sarım ile 50 paket sigaraya denk gelmektedir.

Ortalama Fiyatı 2020 Yılı içerisinde değişmektedir.

Sizlerde eğer orta hafif içimli Çelikhan tütünü hakkında bilgi almak istiyorsanız buyurun yazımıza

Çelihan tütünü

yazımızı okuyabilirsiniz