Çelikhan özel tütün olarak bilinmektedir

Ultra lüx ve süper lüx çelikhan tütünü

Çelikhan ekstra özel tütün, Adıyaman’ ın Çelikhan bölgesinde yetişen özel bir üründür. Çelikhan toprağındaki yüksek nikotin sayesinde tadını en yüksek seviyelere çıkartır. Nikotin açısından verimsiz topraklarda düşük kalite tütün çıkar ve içim tadı iyi olmaz. Çelikhan bölgesi yayla tipi yerleşkeye sahiptir. Bu sayede bitkiler ve toprak iyi güneş ışığı alır ve daha hızlı gelişim gösterir. Tütün bitkisinin yaprakları alt ve üst olmak üzere çeşit olarak toplanır. Alt yaprakları düşük kalite ürün verirken üst yaprakları kaliteli ürün sağlar. Özel tütün üst yapraklardan seçilerek üretilir. Toplama sonrası kıyım işlemi gerçekleştirilir ve kurutmaya verilir. Tüm işlemler özenle gerçekleştirilir. Yüksek kaliteli Çelikhan tütünü bölgesel özellikleri sayesinde diğer tütünlerden ayrılır.

Çelikhan ekstra özel tütün özellikleri

Çelikhan tütünü yetiştirildiği toprağı ve güneş ışığı sayesinde sarı yapraklara sahip olur, üst yapraklardan elde edilir ve yaprakların hiç damarı yoktur. El işlemine tabi tutularak kıyılır ve ardından salçalı ve bal kokulu bir kıvama ulaşır. Sarı yapraklar beyaz kül oluşturur, hiç gri renge rastlanmaz. Dumanı yoktur. Tütün severlerin tercih ettiği bir türdür. Hafif, orta ve sert olmak üzere üç tip içimi bulunur. Paketlemesi el değmeden yapılır. Yüzde yüz organiktir, katkı maddesi içermez. Ayrıca talep etmeniz halinde sizlere de gönderim sağlıyoruz. Çelikhan ekstra özel tütünün saklama koşulları diğer tütünlerde olduğu gibi aynıdır. Ürün elinize ulaşınca paketten açılarak serin bir yerde serilir ve havalandırılır. Sonra kuru bir kaba konularak serin yerde havalandırılarak saklanır. 3-4 günde bir havalandırma ister. İçim olarak hafif, orta ve sert içim seçenekleri vardır, zevkinize uygun olanı tercih edip tüketmelisiniz. Parlement, marlbora değerinde bir tütün çeşidi olan ekstra tütün olan Çelikhan tütünü son derece kalitelidir. Makarona yada ince kağıda sarılarak içilebilir.

çelikhan tütünü
Çelikhan Tütünü

Kimler Tercih Etmektedir?

Kaliteli tütün içmeyi sevenlerin en çok tercih ettiği tütün çeşididir. Elle sararak içilirse tütünün tadı ve keyfi daha iyi anlaşılır. Bu tütünü en iyi en kaliteli isteyenler tercih eder. Sarı rengi kalitesine önem verenlerin tercihidir. Canlı sarıya dönük rengi vardır.

Çelikhan Tütünü

kıyılmış tütün listesinde en başta yer almaktadır. Altın sarısına yakın bir renge sahiptir. Toz oranı en az seviyede saçaklı bir yapıdadır. Çelikhan’da yetişen bu tütünler dağ tütünüdür. Orta ve hafif içim seçenekleri var.